Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 Link do Petycji :zmian legislacyjnych w przepisach prawa podatkowego

 

P E T Y C J A

 

Podmiot wnoszący:

Stowarzyszenie Pomocy Kobietom i Matkom "Eurydyka

ul. Świętojańska 82A

07-200 Wyszków

Adresat petycji:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Komisja do Spraw Petycji

 

Przedmiot petycji: zmian legislacyjnych w przepisach prawa podatkowego w zakresie przywrócenia samotnym rodzicom możliwości łącznego rozliczania podatku z dziećmi

 

Stowarzyszenie Pomocy Kobietom i Matkom "EURYDYKA" z niepokojem obserwuje zmiany w przepisach prawa podatkowego, jakie zostały wprowadzone od przyszłego roku w odniesieniu do samotnych rodziców, których pozbawiono możliwości łącznego rozliczania podatku z dziećmi.

Apelujemy o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu wycofanie się rządu ze zmiany polegającej na odebraniu samotnym rodzicom możliwości rozliczania podatku z dzieckiem.

Zamiast preferencyjnego rozliczenia podatku dla samotnych rodziców przewidziano odliczenie w stałej kwocie 1500 zł rocznie. Zmiana uderzy głównie w matki samotnie wychowujące dzieci, które stanowią 93% samotnych rodziców w Polsce.


Stratny będzie samotny rodzic zarabiający już około 3500 zł brutto miesięcznie. Jest to niewiele więcej niż minimalne wynagrodzenie brutto w 2022 r. mające wynieść 3010 zł.

Krzywdzące przepisy należy analizować w kontekście pozostałych regulacji, a te są zdecydowanie bardziej korzystne dla osób pozostających w związku małżeńskim, dla których utrzymano możliwość rozliczania podatku ze współmałżonkiem.
W 2019 około 8 mln osób w związku małżeńskim oraz około 500 tys. samotnych rodziców skorzystało z preferencyjnej formy opodatkowania. Osiem milionów osób w związku małżeńskim wciąż ma taką możliwość, zaś pół miliona samotnych rodziców takiej możliwości pozbawiono.


Mąż utrzymujący żonę będzie korzystał z dwukrotnie wyższej kwoty wolnej od podatku (60 tys. zł) i dwukrotnie wyższych progów podatkowych (240 tys. zł) niż rodzic samotnie wychowujący dzieci (odpowiednio 30 tys. zł i 120 tys. zł). Taka niepracująca mężatka będzie żyć poniekąd na koszt pracujących samotnych rodziców. 

Małżeństwo, w którym dochód jednego ze współmałżonków jest niewielki, a druga osoba przekracza pierwszy próg w skali podatkowej, będzie mogło rozliczyć podatek według stawki 17% do zarobków 240 tys. zł. Samotna matka powyżej pierwszego progu zapłaci 32% podatku. 

Żyjemy w państwie, w którym mąż dostanie ulgę na dorosłą żonę, która może się sama utrzymać, w którym bezdzietne małżeństwo lub małżeństwo z dorosłymi dziećmi dostanie ulgę podatkową, natomiast na dziecko, które nie może samo na siebie zarobić, samotny rodzic ulgi nie dostanie. 

Ściągalność alimentów w 2020 r. wynosiła nieco ponad 20%. To znaczy, że większość niepełnych rodzin utrzymuje się z pensji samotnego rodzica.

My – samotne matki – musimy na co dzień robić dwa razy tyle co ludzie w związku małżeńskim, żeby zarobić na utrzymanie i wychować dzieci, a jednak według rządu to małżeństwom należy się ulga, a dla nas to za dużo i za dobrze.

Politycy partii rządzącej przedstawiają matki samotne jako osoby sprytne i żyjące w konkubinacie w celu optymalizacji podatkowej. Tymczasem za niepełna rodziną często stoi jakaś tragedia – śmierć, niepełnosprawność, porzucenie, przemoc fizyczna lub psychiczna. Każdy samotny rodzic, nie tylko kobieta, ma swoją trudną historię i nie ma ona nic wspólnego z optymalizacją podatkową.

Samotni rodzice są grupą, która najwięcej straci na Polskim Ładzie, co pokazuje wykres przygotowany przez senackie biuro analiz. 

 

Źródło: Kancelaria Senatu, Biuro Analiz, Dokumentacji i Korespondencji, „Ekspertyza dotycząca redystrybucyjnych konsekwencji zmian regulacji podatkowych w ramach pakietu „Polski Ład” przyjętych przez Sejm dnia 1 października 2021 r.” https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/6053/plik/oe-371.pdf

Badania pokazują, że dzieci z niepełnych rodzin słabiej radzą sobie z codziennymi obowiązkami szkolnymi i relacjami z rówieśnikami.

Dowiedziono również, że dochody mają znaczący wpływ na osiągnięcia szkolne i szanse dziecka. Jeśli są niskie, dzieci w wieku 14-16 lat osiągają słabsze wyniki w testach szkolnych niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.


Niedobory finansowe uniemożliwiają długofalowe planowanie edukacji, nie pozwalają na zapewnienie dziecku sprzętu, książek czy dodatkowych zajęć, pomagających opanować podstawowe kompetencje we współczesnej szkole. Jednym ze skutków takich niedoborów jest to, że dzieci wychowywane przez samotnych rodziców znacznie rzadziej niż ich rówieśnicy z pełnych rodzin decydują się na studia

Do wszystkich negatywnych czynników społecznych wynikających z samotnego rodzicielstwa, rząd w Polskim Ładzie dodał czynnik finansowy, który jeszcze bardziej spycha dzieci z niepełnych rodzin na margines. Samotny rodzic pozbawiony przez Polski Ład znaczącej części dochodu w stosunku do osób pozostających w związku małżeńskim nie będzie miał możliwości, aby zapewnić dziecku takie same szanse, jakie będą miały dzieci z pełnych rodzin.

 

Możliwość rozliczania z dziećmi wprowadzono dwie i pół dekady temu, aby zapobiec dyskryminacji niepełnych rodzin względem pełnych. Dziś rząd, wbrew Konstytucji, która nakazuje otaczać szczególną opieką rodziny niepełne, dyskryminuje nas. Zabieranie niepełnym rodzinom ulgi podatkowej – która jednocześnie dostępna jest dla rodzin pełnych – to prześladowanie, a nie opieka.

Tak krzywdzące przepisy, to ogromna niesprawiedliwość i cios dla niepełnych rodzin, z których podatków będą korzystać wszyscy obywatele, niepracujący oraz znacznie lepiej sytuowani a nasze dzieci już na starcie przegrywają w tym nierównym biegu o przyszłość.  

Wnosimy zatem o zainicjowanie i dokonanie zmian legislacyjnych w przepisach podatkowych skutkujących przywróceniem samotnym rodzicom możliwości łącznego rozliczania podatku z dziećmi i wyeliminowaniem dyskryminacji podatkowej osób samotnie wychowujących dzieci.

 


Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment