W imieniu Matek zostanie wystosowane do sądów powszechnych i rodzinnych następujące oświadczenie:

„W imieniu Matek, apelujemy do sądów w Polsce, a także wszystkich instytucji mających chronić Prawa Dziecka i Prawa Człowieka, o zwrócenie uwagi na ogromny problem społeczny, który został obnażony w sprawie zabójstwa 4,5 letniego chłopca, jakiego dopuścił się jego ojciec Tomasz Majewski.
W sytuacji okołorozwodowej, Dziecko powinno stanowić najwyższą wartość dla obojga rodziców, a także sędziego podejmującego decyzję o sposobie realizacji kontaktów z obydwojgiem rodziców. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której przy orzekaniu o ustaleniu pobytu Dziecka i jego kontaktów z drugim rodzicem, nie są respektowane potrzeby i zdanie Dziecka, co jest sprzeczne z przyjętą i ratyfikowaną w Polsce Konwencją Praw Dziecka. Nie można także dopuszczać do sytuacji, w której Dzieci będące ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej są ZMUSZANE do kontaktów z rodzicem stosującym tą przemoc. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której matka Dziecka, także będąca ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej jest szykanowana przez sądy, policję i prokuraturę, a także za przyzwoleniem sądu, przez ojca dziecka. Niedopuszczalne jest, aby w wyrokach ustanawiających kontakty rodziców z Dziećmi nie były brane pod uwagę takie czynniki jak: stosowana przemoc wobec Dzieci i matki, pisma i zawiadomienia matki o poczuciu zagrożenia ze strony ojca, obdukcje Dzieci, badania lekarskie, diagnostyki psychologiczne od lekarzy psychologów prowadzących na stałę terapię Dzieci.

Stowarzyszenie pomocy Dzieciom i matkom Eurydyka staje w obronie matek, które walczą o to, aby ich Dzieci miały spokojne życie, niezagrożone przez ojców, którzy w ferworze zemsty na matce, są w stanie posunąć się do tak okrutnej zbrodni jak Tomasz Majewski czyli odebranie życia własnemu Dziecku.

Zwracamy się do sądów powszechnych, rodzinnych i mediów z apelem o otworzenie oczu i zwróceniu uwagi na schemat jaki ujrzał światło dzienne poprzez czyn Tomasza Majewskiego, a który kreowany jest przez ojców w sprawach podobnego typu. Pod płaszczykiem porzuconego i zdradzonego rodzica, pragnącego jedynie kontaktów z Dziećmi, kryje się prawdziwe oblicze człowieka, który dla zniszczenia ich Matki wykorzystuje własne Dzieci i nie cofnie się przed żadnym czynem.

Hasło " DOBRO DZIECKA" zbyt często na sali sądowej pozostaje hasłem pustym. Prosimy sądy o uwzględnianie w pierwszej kolejności potrzeb Dziecka, a nie ojca Dziecka. Na bazie setek tragicznych historii matek, które przesyłają dramatyczne listy na adres Stowarzyszenia "Eurydyka", wypływa smutny wniosek, że sądy całą swoją uwagę poświęcają ojcu Dziecka uwzględniając jego potrzeby i zachcianki. Traktują przy tym Dziecko jak rzecz, a nie pełnoprawnego obywatela naszego państwa, który powinien być szczególnie chroniony. Każdy z nas, a zwłaszcza Dziecko ma to zagwarantowane w Polskiej Konstytucji, a także w Konwencji Praw Dziecka.
Apelujemy, aby sądy powszechne zaprzestały orzekania wyroków krzywdzących Dzieci i skazujących małoletnich na kontakty z osobami używającymi wobec nich przemocy.
Jakim staniemy się państwem, jeśli dzisiaj nie zadbamy o nasze Dzieci?