W dniu 17/06/2019 Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Forum organizacji pozarządowych przedstawili przygotowany, po ponad dwóch latach prac, poradnik dla rodziców i profesjonalistów „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców”

Link, pod którym można pobrać broszurę: pobierz broszurę

Na stronie Standardy Rozstania są przedstawione argumenty za tym, że broszura jest potrzebna i wartościowa:

Standardy są usystematyzowanym zbiorem informacji mających pomóc dziecku i rodzicom w sytuacji rozpadu rodziny.

• Głównym celem dokumentu jest dostarczenie wiedzy i wskazówek zabezpieczających potrzeby i interesy dziecka.
  • Standardy to baza informacji zarówno dla rodziców jak i dla profesjonalistów, których zadaniem jest ochrona dziecka znajdującego się w procesie rozpadu rodziny.
  • Chcemy, by „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców” zapoczątkowały dyskusję społeczną o problemie.
  • Ważne też jest uzyskanie wsparcia organów rządowych dla rozwiązań systemowych tego zagadnienia.

O godzinie 12:00 odbyła się konferencja prasowa dla dziennikarzy na temat Standardów. Bezpośrednio po konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów. W debacie wzięli udział:

Kurator SŁAWOMIR RĄCZKOWSKI - kierownik I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej wykonującego orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie

SĘDZIA DOROTA TRAUTMAN - przewodnicząca VI Wydziału Cywilnego Rodzinnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Warszawie

ANNA BERSZ - psychoterapeutka i superwizor, Laboratorium Psychoedukacji - Instytut Treningu i Psychoterapii

ADW. KATARZYNA LAURITSEN - członkini ORA i OIRP w Warszawie specjalizująca się w prawie rodzinnym

MARZENA KIERZKOWSKA - dyrektorka Przedszkola nr 426 w Warszawie

Link do relacji na youtube: relacja z panelu dyskusyjnego

Jak czytamy na stronie Standardy Rozstania:

Założenia projektu

Komitet Ochrony Praw Dziecka wspólnie z organizacjami, zajmującymi się pracą z rodziną i dzieckiem w kryzysie rozstania, takimi jak: Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ PTP, Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka, Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „Uniwersytet dla Rodziców”, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORISStowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych, Stowarzyszenie OPTA opracowali standardy pracy z rodzicami i dzieckiem w sytuacji rozstania rodziców. Dokument ten dedykowany jest rodzicom oraz specjalistom. Zawiera praktyczne wskazania o tym jak działać, by w sytuacji okołorozwodowej chronić dobro dziecka oraz jakie są kompetencje poszczególnych instytucji w tym zakresie.

Prace nad projektem

W lutym 2017 r. rozpoczęły się prace grupy profesjonalistów z różnych dziedzin nad treścią Standardów. Organizowane były cykliczne robocze spotkania. Wstępnie wypracowany dokument był następnie konsultowany z ekspertami, którzy mają szeroką praktykę w zakresie rozstania rodziców. Uzyskane recenzje były omawiane na forum grupy i uwzględniano je w dokumencie. Standardy otrzymały uwagi m. in. od: dr Alicji Czeredereckiej z Instytutu Ekspertyz Sądowych, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Prezesów Sądów. W maju br. wydaliśmy drukowaną wersję dokumentu.

Czekamy na Państwa opinie, komentarze, propozycje rozwiązań. W celu zgłoszenia swojego zapytania, zachęcamy, by wejść w zakładkę "Kontakt", gdzie znajdą Państwo dane kontaktowe:

ul. Oleandrów 6, III piętro, 00-629 Warszawa

22 626 94 19

Zapisy są bardzo poprawne, tylko kto będzie pilnował przestrzegania? Według nas zbyt mało jest zapisów chroniących dzieci w przypadku rozstania z uwagi na występującą przemoc fizyczną, psychiczną, molestowanie. Prosimy Was o zgłaszanie na ww. adres uwag, które po przeczytaniu nasunęły się Wam i powinny być w broszurze (z wiadomością do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Poniżej link do strony Rzecznika Praw Obywatelskich i notatki dotyczej konferencji - informacja na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich